Akdaş’ın kurucusu olan Huğlulu “Ömer Akdaş”, döneminin ustalarından dolma ve tek kırma av tüfeklerinin imalatı ve tamiri konusunda her türlü inceliği öğrenmiş ve 1948 yılında kendi tüfek atölyesini açmıştır. Ustalığı ile beğeni toplayan Akdaş, ilk Türk yapımı çiftenin üretimini gerçekleştiren ekibin baş ustadır. Çalıştığı dönem içerisinde Türk Avcılarının tanıdığı ve takdir ettiği Akdaş, zaman içinde sektörün kalitesinin yükselmesinde önemli rol oynamıştır.

1975 sonrası oğul Sadık Akdaş’ın da katılımı ile kendi atölyesini genişletmiş ve her türlü yerli ve yabancı tüfeğin tamirini yapmıştır. Babasının ustalığını 13 yaşından itibaren tüfeklerle bütünleşmiş bir hayat sürerek her bir ayrıntısına kadar öğrenen “Sadık Akdaş”, 1988 yılında babası ile birlikte Türkiye’de ilk defa kinetik sistemli yarı otomatik av tüfeğini üretmiştir. 2004 yılında ise yine Türkiye’de ilk defa tam-çakmaklı çifte ve süperpoze üreterek Türk Av Tüfekleri Tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Kariyeri boyunca her türlü yerli ve yabancı av tüfeğinin tamir ve bakım için güvenle teslim edilebileceği yegâne usta olmuş ve av tüfeği sahiplerinin vazgeçilmezi konumuna gelmiştir.

1987 yılında “Selim Akdaş”ın da katılımı ile atölyeden modern sanayi tipi seri üretime geçilmiş ve makina ağı büyütülmüştür. Bu potansiyelle birlikte av tüfeği dışında savunma ve tekstil gibi endüstrilere yedek parça üretimi de yapılmaktadır.

Akdaş, günümüze kadar dünyaca ünlü av tüfeği üreticileri ile çalışmış ve uluslararası arenada ne denli güvenilir olduğunu defalarca kanıtlamıştır.

2018 itibariyle büyük emekler vererek girdiği savunma sanayisinde kısa sürede önemli aşamalar kaydetmiş; en ağır testleri geçen 40 mm tüfek altı Bombaatarı Mehmetçiğin kullanımına sunabilmiştir. Gün geçtikte 9 mm makineli tabanca gibi çalışmalarla ürün gamını geliştiren Akdaş, emin adımlarla ilerlemenin gurunu yaşamaktadır.

Hem av/atış tüfekleri hem de savunma sanayi alanında daha da ileri gitmek adına 2021 yılı itibariyle Akdaş Outdoor ve Akdaş Silah olarak kardeş şirket yapısı benimsenmiştir.

Akdaş Outdoor, geçmişten gelen miras ve modern teknoloji harmanlayıp Türk avcısını/atıcısını kaliteyle, Yabancı avcıları/atıcıları da Türk malı tüfeklerin kalitesiyle buluşturmak için sıkı bir uğraş içindedir.

Akdaş Silah ise kısa sürede büyük yol kat edilen savunma sanayi alanında yepyeni ürünler geliştirmekte gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse yabancı müşterilerin beğenisini kazanmaya devam etmektedir.

Yarım asırdan fazla olan deneyimiyle Akdaş Grubun bunların üstesinden geldiğine hiç şüphe yoktur.